Τρένο με σβηστές μηχανές ο Ολυμπιακός

superleague

Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός, Περίπατο ο Λεβαδειακός, μεγάλη νίκη η Βέροια, Με υπηρεσιακό προπονητή η Ξάνθη μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Ο ΟΦΗ έστειλε στον Πάτο την ΑΕΚ.  Σήμερα Παναθηναϊκός – Ατρόμητος

4 -1

Τζεμπούρ 3′, 50                        Κυβελλίδης 83′
Χολέβας 27′
Σκλιοπίδης (αυτ) 29′

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ βρήκε το κατάλληλο αντίδοτο για τις πληγές που άνοιξε η ευρωπαϊκή ήττα από τη Σάλκε. Η άμυνα του Πανθρακικού δεν άντεξε ούτε πέντε λεπτά και ο Ράφικ Τζεμπούρ, εκμεταλλευόμενος την κάκιστη έξοδο του Κουτσόπουλου, πέτυχε το πρώτο από τα δύο γκολ του στην αναμέτρηση.

Το γρήγορο 1-0 ήταν ό,τι χρειάζονταν οι “ερυθρόλευκοι” για να νιώσουν άνετα στο χορτάρι. Ο Ιμπαγάσα ανέλαβε -ως συνήθως- ρόλο οργανωτή και οι υπόλοιποι ακολουθούσαν το ρυθμό που αυτός έδινε. Η δεξιά πλευρά των “ακριτών” ήταν τρομερά ευάλωτη και μέσα σε δύο λεπτά εκτέθηκε ανεπανόρθωτα. Πρώτα από τον Χολέμπας στο 28′, ο οποίος με ατομική προσπάθεια πέτυχε το 2-0, και στην αμέσως επόμενη επίθεση από τον Αμπντούν, που στάθηκε τυχερός στο κακό σουτ που επιχείρησε.

Με πέντε τελικές προσπάθειες ο Ολυμπιακός είχε ήδη τρία γκολ και δεν ανησύχησε στο υπόλοιπο του αγώνα. Θα έπρεπε να έρθουν τα πάνω κάτω για να κινδυνεύσει, αλλά ο Πανθρακικός δεν ήταν η ομάδα που θα τον… προκαλέσει. Ο Παπαδόπουλος ήταν μόνος, ενώ από τον Βαϊρούα, δεν έλειψε η διάθεση αλλά η ουσία. Το 4-0 στο 51′, από το δεύτερο γκολ του Τζιμπούρ, έριξε τους τίτλους τέλους σ’ ένα παιχνίδι που πήρε συγκεκριμένη μορφή από τα πρώτα λεπτά και δεν επεφύλασσε εκπλήξεις για τον Ολυμπιακό.

Παπαδόπουλος και Χρήστου είχαν τις καλύτερες επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν ελάχιστες μπροστά σε αυτήν που έχασε ο Κώστας Μήτρογλου στο 76′, προσπαθώντας να μετατρέψει το απλό σε δύσκολο. Ο Κυβελίδης ενέργησε σαφώς καλύτερα από τον φορ των “ερυθρόλευκων” και με διπλή προσπάθεια στο 83′ σκόραρε για το γκολ του Πανθρακικού.

2-1

Πλούσια σε γκολ και… πέναλτι ήταν το πρώτο ημίχρονο στο “Γεντί Κουλέ” με τον ΟΦΗ να σκοράρει δις από την άσπρη βούλα και την ΑΕΚ να απαντά με τακουνάκι του Φουρτάδο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που μπήκε με ορμή στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ στην εστία του Αραμπατζή. Οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν με το χαζό πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης από τον Κορδέρο και εκτέλεσε εύστοχα ο Σίσιτς.

Η ΑΕΚ ορθοπόδησε και θέλησε να βγει μπροστά, κάτι που κατάφερε, απειλώντας την εστία των γηπεδούχων. Στο 42′, όμως, ο ΟΦΗ προηγήθηκε 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιωαννίδη (το έκανε ο Αρκούδας στον Σίσιτς) και έβαλε στον τοίχο την Ενωση. Ευτυχώς για τους “κιτρινόμαυρους” στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φουρτάδο με τακουνάκι μείωσε το σκορ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε μπάλα. Μπόλικη μπάλα και μπόλικες ευκαιρίες. Η ΑΕΚ ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να ψάξει το 2-2, ενώ και ο ΟΦΗ δεν έμεινε πίσω για να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Για παράδειγμα, στο 57′ ο Φουρτάδο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Γουναρίδης, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σίσιτς απάντησε με κοντινό σουτ, το οποίο έδιωξε ο Αραμπατζής και στη συνέχεια ο Κουτρουμπής.

Ο ΟΦΗ ρίσκαρε. Εδωσε στην ΑΕΚ το γήπεδο να παίξει μπάλα και συνάμα το δικαίωμα να δημιουργήσει ουκ ολίγες φάσεις και προβλήματα στον Γουναρίδη, αλλά είχε και ένα καλό διάστημα όταν έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Καπουράνη και Σίσιτς για να κάνει το 3-1 και να “κλειδώσει” τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου είχε την κατοχή, αλλά δεν είχε το μυαλό να δημιουργήσει τα κενά στην άμυνα των Κρητικών για την ισοφάριση. Το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου αν και τα χρειάστηκε, πήρε την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ ηττήθηκε για τρίτη φορά σε τέσσερις αναμετρήσεις.

1-0

Οσοι περίμεναν ένα κλειστό, βαρετό ματς χωρίς τακτικό ρίσκο, διαψεύστηκαν, ευτυχώς για το ποδόσφαιρο. Ο ΠΑΣ, παρά το γεγονός ότι ήταν ο φιλοξενούμενος, είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του κατά το πρώτο ημίχρονο και έχασε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς με το σουτ του Γεωργίου στο 15′.

Η Βέροια δυσκολευόταν στην κατοχή και δεν μπορούσε να βρει λύσεις για να μπει στην περιοχή των Ηπειρωτών, είχε πάντως δύο καλά σουτ από την πλευρά της με τον Ιωάννου και τον Ολαϊτάν.

Στην επανάληψη, αφού οι πάντες ξεπέρασαν το σοκ του σοβαρού τραυματισμού του Μπάρμπα, η Βέροια έπαιξε καλύτερο ποδόσφαιρο και πίεσε τον αντίπαλό της. Οι Μακεδόνες έχασαν ευκαιρίες αλλά στο 65′ ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Ολαϊτάν και να απαλλαχθούν από ένα μεγάλο βάρος.

Για τον ΠΑΣ στη συνέχεια το ποδόσφαιρο κυριαρχίας αποτέλεσε μονόδρομο. Εκαναν την προσπάθειά τους οι Ηπειρώτες, σπατάλησαν και μία καλή ευκαιρία με τον Λίλα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά τελικώς ηττήθηκαν.

1-0

Άρης και Κέρκυρα σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Μέχρι και πριν από τη σέντρα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, οι δύο ομάδες είχαν πανηγυρίσει μόλις ένα γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Μάκης Κατσαβάκης και Άκης Μάντζιος είδαν και πάλι τις επιθετικές τους γραμμές να παρουσιάζουν μεγάλες αδυναμίες.

Η Κέρκυρα στο πρώτο μέρος έφτασε κοντά στην περιοχή του Βελλίδη μόνο με κάποιες μακρινές μπαλιές προς τον Καραλή, ο οποίος πάλευε με την άμυνα του Άρη αλλά πέρα από ένα σουτ έξω από την περιοχή δεν κατάφερε να κάνει κάτι πιο σημαντικό.

Στο δίλεπτο 20′ με 21′ ο Άρης δημιούργησε τις καλύτερες του ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά τόσο ο Αγκάνθο, που έκανε ωραία ατομική ενέργεια, όσο και ο Καπετάνος που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, είδαν τον Αναστασόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις.

Αρνητική εντύπωση προκάλεσε στο πρώτο ημίχρονο η ευκολία με την οποία οι παίκτες του Άρη έπεφταν στην αντίπαλη περιοχή για να εκβιάσουν το πέναλτι. Ο Κύζας δεν ξεγελάστηκε σε καμία από τις βουτιές του Καπετάνου και του Γιαννιώτα.

Τελικά, στην πρώτη φάση που έγινε στο δεύτερο μέρος ο Άρης κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χαμπλ στον Ψυχογιό, με το ριπλέι πάντως να δείχνει πως ο μέσος της Κέρκυρας απλώνει το πόδι αλλά δεν βρίσκει τον αντίπαλο του. Ο Αγκάνθο από τα έντεκα μέτρα με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Αναστασόπουλο, ο οποίος διάλεξε σωστή γωνία (αριστερή) αλλά ήταν πολύ δύσκολο να απομακρύνει. Δύο στα δύο για τον Ισπανό επιθετικό του Άρη που πανηγύρισε έντονα με τους οπαδούς του Άρη και έδωσε στους “κίτρινους” την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι “Φαίακες” είχαν μία και μοναδική ευκαιρία για να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν. Στο 78ο λεπτό ο Μπάρκογλου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη έπειτα από ωραία κάθετη του Ηλιάδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη απομάκρυνε με το πόδι. Ο γκολκίπερ του Άρη στις καθυστερήσεις έδιωξε με γροθιές το δυνατό σουτ του Κοντοδήμου.

0-3

Η νίκη του ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στη σχεδόν αψεγάδιαστη ανασταλτική λειτουργία του Δικεφάλου του Βορρά. Σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, η ομάδα του Γιώργου Δώνη κινδύνευσε ελάχιστα, έκλεισε σωστά τους χώρους και με βάση τα δύο αυτά στοιχεία μπόρεσε να παίξει, κατά το πρώτο ημίχρονο, ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10′ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Κάτσε από το τράβηγμα του Κομεσίδη μέσα στην περιοχή. Την εσχάτων των ποινών ανέλαβε και εκτέλεσε εύστοχα ο Κλάους Αθανασιάδης.

Ηταν ένα γκολ που βοήθησε τον ΠΑΟΚ να παίξει πιο ήρεμα και με περισσότερη αυτοπεποίθηση κόντρα σε μία ομάδα που πλέον έπρεπε να βγει μπροστά. Μετά το 30′ η Ξάνθη κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε (όχι πάντως όπως θα έπρεπε) δημιουργώντας μόνο μία κλασική ευκαιρία (αυτή του Μαρσελίνιο) στο 40′.

Το δεύτερο γκολ του Ρομπέρ στο 54′ στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια του Δικεφάλου στο δεύτερο ημίχρονο κατέστησε τον Δικέφαλο του Βορρά μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο προπονητής της Ξάνθης Μαρίνος Ουζουνίδης επιχείρησε να αλλάξει την εικόνα με τις προσθήκες του Μάνταλου, Μαρέν και Καζούμπα αλλά και πάλι τίποτα δεν βελτιώθηκε.

Ο ΠΑΟΚ, ώριμα και απέριττα, κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα σκοράροντας μάλιστα στα τελευταία λεπτά με τον Λάζαρ και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

3-0

Ό,τι έλειψε από την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια της, με Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα και Βέροια, το είχε σε επάρκεια απέναντι στους “κυανέρυθρους”.

Ευστοχία και τύχη αποτέλεσαν τον τέλειο συνδυασμό στοιχείων προκειμένου ο Λεβαδειακός, με βασικό πρωταγωνιστή τον Στέλιο Βασιλείου, να προηγηθεί 3-0 πριν από τη συμπλήρωση 20 λεπτών! Μόνο το δεξί δοκάρι στο σουτ του Ναπολεόνι στο 19′ φρέναρε την ορμή των γηπεδούχων, οι οποίοι ξέσπασαν μετά το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών απέναντι στη Βέροια.

Υπό αυτές τις συνθήκες έμοιαζε αδύνατο για τον υπνωτισμένο Πανιώνιο να αντιδράσει. Προσπάθησε να σηκωθεί και να σταθεί στα πόδια του, ήταν όμως τέτοιο το βάρος στους ώμους από το 3-0 που τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, η οποία για πρώτη φορά εφέτος δεν επέβαλε το δικό της ρυθμό. Ούτε η γρήγορη αλλαγή του Γουνδουλάκη με τον Μιλοβάνοβιτς έδωσε κάτι στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία πέταξε από νωρίς λευκή πετσέτα.

Ο σαφώς πιο έμπειρος Λεβαδειακός, με το ισχυρό αβαντάζ των τριών γκολ, ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση και δεν κινδύνευσε. Ο Παράσχος φρέσκαρε την 11άδα του όταν έκρινε πως υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Αν μάλιστα κάποια ομάδα είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει πάλι αυτή ήταν αναμφίβολα η γηπεδούχος. Οι καλές τοποθετήσεις του Περιστερίδη γλίτωσαν όμως τον Πανιώνιο από μια πιο μεγάλη σε έκταση ήττα.

2-1

Ο Αστέρας έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας, είχε καλή κυκλοφορία μπάλας στη μεσαία γραμμή (ιδιαίτερα μετά το 1-0) και έφτασε στην τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Ράγιος για ακόμη έναν αγώνα ήταν από τους κορυφαίους των Αρκάδων, με ηγετικό ρόλο στη δημιουργία αλλά και στο σκοράρισμα.

Ο Πλατανιάς προσπάθησε να κάνει στην Τρίπολη ότι και στα τρία του παιχνίδια μέχρι τώρα. Να παίξει κλειστά, με πολλά πρόσωπα στην άμυνα και με κόντρα επιθέσεις να ψάξει το γκολ. Στα πρώτα λεπτά, η συνταγή των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς αλλά μετά το εικοσάλεπτο ο Αστέρας άρχισε να απειλεί.

Οι αποκρούσεις του Κηπουρού στο σουτ του Ράγιος και στο τετ-α-τετ του Ντε Μπλάσις, κράτησαν την ομάδα από τα Χανιά μέσα στο παιχνίδι, απλώς παρατείνοντας την αγωνία των οπαδών του Αστέρα. Λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, ο Ράγιος με δεξί σουτ στην κίνηση έπειτα από κεφαλιά του Ντε Μπλάσις άνοιξε το σκορ, με τον Κηπουρό να βλέπει για πρώτη φορά φέτος την μπάλα στα δίχτυα του.

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα μιας και οι χώροι στην άμυνα του Πλατανιά άνοιξαν από τη στιγμή που η ομάδα του Χατζηνικολάου έβγαζε πιο πολλούς παίκτες στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση. Αυτά τα κενά ο Αστέρας τα εκμεταλλεύτηκε μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Περόνε να πλασάρει άψογα τον Κηπουρό και να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι.

Και ενώ φαινόταν πως ο Αστέρας θα φτάσει άνετα στην τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, ήρθε ο Ουντότζι, με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, για να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία 19 λεπτά του αγώνα, στα οποία ο Πλατανιάς πίεσε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.