Εράνη-Μεσσηνιακός και Απόλλων-Πάμισος τα ζευγάρια

semifinals

Νίκη με 4-2, σημείωσε την Κυριακή το βράδυ η περσινή κυπελλούχος Μεσσηνίας Εράνη Φιλιατρών, η οποία νίκησε στο αθλητικό κέντρο του Κορδία επί του Α.Ο Ασπροχώματος με 2-4.

Νίκη-πρόκριση, στους τέσσερις «4» του κυπέλλου Μεσσηνίας, πέτυχε ο Πάμισος Μεσσήνης, (σ.σ. παρότι έπαιζε με “10” παίκτες για ένα ημίχρονο, λόγω αποβολής του νεαρού Μωράκη), επικράτησε το απόγευμα, στη κυριακάτικη 23/9 σύγκρουση, επί του Εθνικού Μελιγαλά με σκορ 0-2, στο ουδέτερο γήπεδο του Δωριέα, μπροστά σε 200 και πλέον φιλάθλους, στην πλειοψηφία τους οπαδοί των γηπεδούχων, που αποχώρησαν κατηφείς!
Το εύθραυστο 2-1 του πρώτου αγώνα στη Μεσσήνη, είχε αναπτερώσει τις ελπίδες για πρόκριση στην ημιτελική φάση στον Εθνικό, αλλά οι «πράσινοι» του Σπύρου Τσίκινη κτύπησαν το ματς από το ξεκίνημα του αγώνα, παρότι αναγκάσθηκαν να συνεχίσουν με δέκα παίκτες, καθώς ο δρομέας «άρχοντας» του αγώνα Ηλίας Νικολόπουλος, απέβαλλε τον Μωράκη από το 44ο λεπτό του α΄ ημιχρόνου με 2η κίτρινη κάρτα. Από κει και πέρα, στο 53ο λεπτό ο Χριστόπουλος, εκμεταλλεύτηκε, ολιγωρία των αμυντικών του Εθνικού γράφοντας το 0-1 και στο 94ο λεπτό ο Κέρμαλης με δυνατό σουτ από πλάγια πέτυχε το 0-2, που έμελλε να είναι, και το τελικό αποτέλεσμα, με το Πάμισο να πανηγυρίζει την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Καλαμάτας, ο οποίος την ίδια ώρα απέκλεισε στο αθλητικό κέντρο του Κορδία τον Ολυμπιακό Καλαμάτας 1-1 καθώς το απογευματινό ματς έληξε ισόπαλο 1-1 και ο πρώτος αγώνας με νίκη στο γήπεδο του ΚΤΕΛ “Γιώργος Λουκαρέας” 0-1.